VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP)

Już po raz siódmy, od 8 do 15 września, podczas VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP) Warszawa stała się stolicą trzeciego sektora.
Zaplanowano dwudniowe ogólnopolskie Forum, całodzienny Piknik Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu oraz Forum – konferencję na Uniwersytecie Warszawskim, która pierwszego dnia dała okazję przyjrzeć się rozwojowi aktywności obywatelskich
w Polsce w ostatnich 25 latach. Drugiego dnia konferencja przerodziła się
w równoległe sesje, gdzie odbywały się dyskusje oraz debaty poświęcone m.in. finansowaniu organizacji, nowym technologiom, współpracy samorządów z III sektorem, w których jako uczestnicy mieliśmy możliwość brać udział. Niezwykle cenna była wymiana zdań
i doświadczeń z osobami o dużym dorobku działalności w III sektorze.

Na Pikniku Inicjatyw Obywatelskich, który odbył się na Krakowskim Przedmieściu można było wziąć udział w zajęciach oraz porozmawiać z osobami działającymi na rzecz Organizacji, na jednym z 80 stoisk.
Dąbrowskie Centrum Integracji Społecznej zaprezentowało się na wspólnym stoisku
z Centrami z Łaz, Klucz oraz Zawiercia. Wystawione robótki ręczne pracowni krawieckiej
z Centrum Integracji z Zawiercia oraz różne prace wykonane przez osoby niepełnosprawne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zwiedzający stoiska goście Pikniku mieli również okazję dowiedzieć się czegoś więcej o działaniach naszego Centrum gdzie się mieścimy oraz w jaki sposób pomagamy.
Całej niedzielnej atmosferze Pikniku towarzyszyły koncerty, które umilały czas gościom
i uczestnikom. W przestrzeni wspólnej Pikniku przy skwerze ks. Twardowskiego można było uczestniczyć w grach miejskich, familiadzie wiedzy o III sektorze oraz warsztatach różnego rodzaju np. antydyskryminacyjnych, graffiti, grze na bębnach itp.

Organizatorem VII OFIP-u jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, która jest jedyną ponadbranżową federacją, zrzeszającą łącznie 500 organizacji. Tegoroczny OFIP został objęty patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.